Беручи до уваги, що в сучасних умовах розвитку країни відмічається тенденція до зростання рівня агресії та конфліктів як в суспільстві, так і серед підлітків, питання впровадження в освітній простір відновних практик, зокрема медіації для вирішення конфліктів набуває надзвичайної актуальності.
З метою реалізації п.13 Плану заходів щодо реалізації проведення Національної кампанії “Стоп насильству!”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 30.12.10 № 1312, з жовтня 2015 року Черкаська область долучилася до впровадження в навчальних закладах проекту «Розбудова миру, профілактика і розв’язання конфлікту з використанням медіації в групах та громадах, які постраждали від конфлікту, особливо серед жінок та дівчат ВПО», який реалізується Міжнародним жіночим правозахисним центром «Ла Страда – Україна» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні та у співпраці з Міністерством освіти і науки України й Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи.
У вересні-жовтні 2015 року шість представників від Черкаської області з числа спеціалістів психологічної служби, які вибороли конкурс, пройшли навчання в рамках п’ятиденних тренінгів за навчальною програмою для медіаторів (48 год.) «Базові навички медіатора в навчальних закладах і громаді. Забезпечення участі жінок і дітей у розв’язанні конфліктів та миробудуванні» та отримали сертифікати медіаторів (лист МОН від 18.08.15 № 3/3-9-584-15).
В рамках реалізації проекту у Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників (м. Черкаси, вул. Бидгощська, 38/1) розпочав діяльність Центр медіації. Передбачається відкриття шкільних центрів медіації у базових навчальних закладах Черкаської області та проведення медіаторами заходів щодо профілактики жорстокості і насильства серед учасників навчально-виховного процесу та представників громад, зокрема заняття з елементами тренінгу, кола порозуміння, медіаційні зустрічі тощо.
Так, після проходження навчання, у жовтні-грудні 2015 року медіаторами Черкаської області проведено (в навчальних закладах та громадах) 7 медіаційних зустрічей, з них 4 завершені медіаційні справи; 31 інформаційний захід, 19 заходів з елементами тренінгу та 17 кіл з учасниками навчально-виховного процесу (учнями, батьками, студентами, педагогічними працівниками), слухачами курсів підвищення кваліфікації, для представників соціальної сфери та жителів місцевих громад (м. Черкаси, м. Умань, Чорнобаївський р-н).
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 04.11.15 № 3/3-9-787-15 «Про профілактику жорстокості та насильства шляхом впровадження медіації», Черкаський ОІПОПП був направлений у районні (міські) відділи (управління) освіти лист «Про профілактику жорстокості та насильства шляхом впровадження медіації» з проханням підтримати діяльність медіаторів та сприяти проведенню ними відповідних заходів в навчальних закладах районів (міст) та у громадах. Методично-консультативний супровід проекту в Черкаській області здійснює Тетяна Войцях, завідувач ОЦППСР.
Інформування про заходи в рамках проекту та популяризація ефективності застосування відновних технік для конструктивного вирішення конфліктів здійснюється також шляхом розміщення інформаційних матеріалів у місцевих ЗМІ та на Інтернет-ресурсах КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», обласного центру практичної психології і соціальної роботи, базових навчальних закладів Черкаської області, ЧМДГО «Експериментальний творчий центр».
Інформаційно-методичну підтримку медіаторів в рамках проекту здійснює Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда – Україна».
|